Вт, 25.02.2020, 09:48
Вітаю Вас Гість | RSS
 Жидачівський районний
методичний кабінет
Головна РеєстраціяВхід
Меню сайту
People Group
Форма входу
Освітній портал
Категорії розділу
Новини
Схвалені методичні матеріали
Електронні версії підручників
методичні матеріали
Так.ru
Головна » 2012 » Листопад » 12 » Учений з обличчям Христа
17:53
Учений з обличчям Христа

До 120-річчя від дня народження та

70-річчя від дня смерті

найвизначнішого українського математика ХХ століття

Михайла Кравчука

           Знов і знов повертаючись до сторінок записника, густо змереженого цифрами, фактами, іменами, цікавими повідомленнями… 27 вересня 2012 року виповнилося 120 років від дня народження Михайла Кравчука. Увесь свій короткий вік він невпинно працював на благо науки та освіти рідного народу і… постраждав, бо був українцем.

Михайло Кравчук – математик широкого масштабу. Його ім’я відоме в світовій математичній науці. Однак, потрібно наголосити, що світ не знав тільки того, що Михайло Кравчук – українець. «Гордість української математики» - так величають  цього «творця музики чисел» науковці і журналісти. А на пам’ятнику, встановленому в його честь у Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут» записано його життєве кредо: «Моя любов – Україна і математика».

Отже, що це була за людина – Михайло Кравчук? Перегорнімо сторінки його незвичайного життєпису. Народився 27 вересня 1892 року на Волині, в родині землеміра. Батько, будучи людиною освіченою сприяв тому, щоб син також отримав добру освіту. Тож коли родина переїхала до Луцька, Михайло вступає в гімназію, яку блискуче закінчив. Потім вступає на математичне відділення Київського університету Св.Володимира. Зауважимо, що його було звільнено від плати за навчання, він одержував стипендію, бо всі екзамени складав на відмінно.

Юний Михайло Кравчук із захопленням вивчав математику, фізику й астрономію, брав участь у роботі наукових семінарів. Ще в студентські роки він опублікував перше самостійне дослідження. Михайло Кравчук  із відзнакою закінчив навчання в університеті, залишившись працювати в ньому як професорський стипендіат для підготовки до наукової та викладацької роботи. Він викладав математичні предмети в новостворених (уперше в столиці України!) 1-й та 2-й українських гімназіях, Українському народному університеті, співробітником створеної в 1918 році Української академії наук, викладав різні курси математики у вищих навчальних закладах. Не забуваймо, що він був педагогом за покликанням, його лекції втілювали силу, безмірну глибочінь і красу математичної думки.

На межі 1920-х років, коли почалася економічна розруха і в країні запанував суспільно-політичний хаос, Михайло Кравчук виїжджає на Богуславщину. Там він працював викладачем і директором школи. Новий учитель докорінно змінив старі методи навчання, викликавши в учнів великий інтерес до математики. Саме в Саварській школі під опікою талановитого педагога розпочався шлях до великих знань і відкриттів для простого сільського хлопця Архипа Люльки. Минуть роки, і Архип Михайлович Люлька стане відомим українським ученим, генеральним конструктором авіаційних двигунів.

Тут доречно буде нагадати проте, що свого вчителя А.Люлька згадуватиме з незмінною повагою завжди, навіть у ті старші роки, коли в Україні ім’я Кравчука – математика, буде викреслене з науки чорним сталінським квачем. У московському помешканні Архипа люльки висіли два портрети: Тараса Шевченка і Михайла Кравчука.

Мають слушність сучасні математики, коли стверджують: «Хтозна,чи зумів би стати Корольов першим конструктором космічних кораблів,якби не участь і наукова школа академіка Михайла Кравчука».

У 1924 році М.Кравчук повернувся до Києва. Його подальша наукова доля мала настільки стійкий злет, що він навіки забезпечив собі гідне місце серед видатних математиків не тільки України, а й світу. Стає членом математичних товариств Франції, Німеччини й Італії. Науковець активно спілкувався із закордонними колегами і брав участь у конференціях математиків світу, виголошуючи свої доповіді мою країни перебування.

Ось чому не спалося ворогам – заздрісникам, особливо  тяжкий час випробувань настав для Михайла Кравчука у 1937 році «Академік Кравчук рекламує ворогів» -  із такою назвою під час нової хвилі репресій вийшла публікація в газеті «Комуніст». Звинуватили вченого в тому, що він розповів про досягнення математичних наук України закордоном.

І доля математичного генія була вирішена: 21 лютого 1938 академіка заарештували працівники НКВС. Для ученого з обличчям Ісуса Христа, як говорили про нього ще його сучасники почалося сходження на Голгофу…Михайла Кравчука після катувань звинуватили у шпигунстві і зрадництві. Вирок оскарженню не підлягав.

9 березня 1942р. Михайла Кравчука не стало. Очевидці стверджували, що вранці наглядач його мертвого тричі бив металевою палицею, щоб вставав до підневільної брудної роботи.

А своєї важливої так і не завершив. На судовому засіданні, яке тривало півгодини (!) Михайло Кравчук просив дати йому можливість завершити розпочату працю з математики. У проханні відмовили…Лише в 2001 році в Україні дізналися, що Михайло Кравчук стояв біля витоків першої у світі електронної обчислювальної машини…

Пам’ятаймо, що цю велику наукову творчість (понад 180 робіт!) Михайло Кравчук поєднував з широкою громадсько-культурною працею; багато сил, енергії, таланту віддав освіті рідного краю. Він опорядкував кілька підручників українською мовою з математики, посібників, програм для середньої та вищої школи.

Починаючи з кінця 1980-х років дуже багато було зроблено у справі відновлення пам’яті про Михайла Кравчука, вивчення та популяризації його наукової спадщини і вже цього року 11 січня, Верховна Рада України прийняла постанову про відзначення на державному рівні 120-річчя від дня народження Михайла Кравчука.

У школах нашого району проводяться вечори, усні журнали та інші святкові заходи по відзначенню визначного ювілею. Зокрема, в Новостріщинській ЗОШ І-Шст. нещодавно вчителями математики Турчин Є.В., Лісової Н.В., педагога-організатора Рожак М.М. для вчителів математики округу було проведено свято вшанування корифея української математики Михайла Кравчука. Цікавими були виступи учнів, вікторина, пісні, що впліталися в розповідь учнів і славили математику та Україну. Особливо схвилював виступ учениці, яка поділилася враженнями про листа – спомин дочки одного з учнів Михайла Кравчка – Люльки «Безсумнівно, що Михайло Пилипович був не лише Великим Математиком, а й справжнім учителем, володів Божим даром – виявляти таланти та розвивати їх. Я вважаю (і батько так вважав), що саме завдяки особливому ставленню Михайла Кравчука до здібних дітей ми маємо в нашій країні найкращі в світі літальні двигунові апарати».

Які пророчі слова! Нехай вони стануть дороговказом для кожного вчителя, який покликаний розвивати творчі математичні здібності в дітей, бо цього так хотів бачити у своїх наступниках незабутній Михайло Кравчук.

 

 

Методист РМК                                                                                Романів Т.С.  

Категорія: Новини | Переглядів: 245 | Додав: admin | Рейтинг: 0.0/0
Календар дат
Погода
Календар
«  Листопад 2012  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Пошук
Архів записів
Жидачів © 2020